MAGNETYT
MAGNETYT
(Tetratlenek Triżelaza Fe3O4)
Kraj pochodzenia - Cerro Huanaquiro, Potosi, Boliwia
Wymiary: 58 x 42 x 27 mm
Waga: 45,61 g.
Data dodania do kolekcji: 19-11-2012 (Allegro)
Cena: 11 PLN
Legenda mówi, że niezwykłe właściwości magnetytu odkrył pasterz o imieniu Magnes, który spostrzegł, że jego metalowa laska i podkute buty przyciągają małe czarne kamienie. Przyciąganie magnetyczne zauważono już w starożytności, jednak aby zrozumieć to zjawisko trzeba było poczekać kilkanaście wieków. Najciekawsze teorie wyjaśniające przyciąganie żelaza do magnetytu wymyślili greccy filozofowie. Twierdzili oni, że magnetyt wysysa powietrze i dzięki powstałej próżni przyciąga żelazo, zaś Tales z Miletu był przekonany, że magnetyt jest żywy, a ponadto posiada duszę.:-)
Ten nieprzezroczysty minerał składa się w 72% z żelaza, jednego z najpowszechniejszych pierwiastków na Ziemi, a także we wszechświecie. Być może jego powszechność występowania w przyrodzie wpłynęła na przekonanie o jego leczniczych właściwościach.
Zazwyczaj tworzy kryształy o pokroju izometrycznym, najczęściej przyjmujące postać ośmiościanu. Występuje w skupieniach ziarnistych, zbitych; występuje też w formie wypryśnięć. Jest kruchy i nieprzezroczysty. Często zawiera domieszki tytanu, wanadu, manganu, magnezu, chromu. Wykazuje silne właściwości magnetyczne, kryształy magnetytu są przyciągane przez magnes, zbite masy same działają jak magnes; jednak własności magnetyczne znikają w temperaturze około 580 °C, ale po ochłodzeniu pojawiają się ponownie. Obok pirotynu jedyna z naturalnie występujących substancji magnetycznych.
W starożytności magnetyt nazywany był „kamieniem Herkulesa”, a także „kochającym kamieniem” ze względu na jego siłę przyciągania. Ponadto wierzono, że jest silnie związany z magią. W
średniowieczu zaś uważano że magnetyt jest darem od Boga, ze względu na niezwykłe właściwości lecznicze. Cudowny kamień miał leczyć podagrę, rwę kulszową i skurcze, a ponadto łagodzić ból.
Wierzono, że aby zmniejszyć cierpienia chorego wystarczy tylko położyć magnetyt na zakażonym miejscu i wówczas ból przestraszy się mocy kamienia i po krótkiej walce zostanie zastąpiony ukojeniem.
Te zabobony z „wieków ciemnych” przetrwały do naszych czasów w postaci magnetycznych bransoletek, które reklamowane są jako złoty środek na wszelkie choroby. Oczywiście zabobony czy mity o
cudownych właściwościach magnetytu, nie wykluczają słuszności tych wierzeń, jednak tak jak ze wszystkim, tak i tu należy zachować zdrowy rozsądek i zamiast leczyć się tylko magnetytem, trzeba
przyjmować także leki przepisane nam przez lekarzy. Należy pamiętać, że dobroczynne działanie magnetytu jest tylko działaniem wspomagającym kurację.
Źródło: http://antiquebizu.pl/magia-kamieni/czytaj/tresc/magia-czarnego-magnetytu.html
W powyższym artukule więcej ciekawostek na temat magnetytu. M. in. o tym jak zbadać cnotę żony - przejdź do artukułu