Australijscy naukowcy odnaleźli na Ziemi minerał do tej pory uważany za obecny tylko na Księżycu. Jego próbki przywieźli w 1969 astronauci lądujący na Srebrnym Globie.

 

Amerykanie z misji Apollo 11 wylądowali w tzw. Morzu Spokoju na Księżycu (Mare Tranquillitatis) i zabrali stamtąd na Ziemię nieco ponad 20 kg próbek księżycowych skał. Stały się one przedmiotem bardzo dokładnych analiz naukowców. Znaleziono w nich trzy nowe minerały.

Dwa z nich szybko udało się znaleźć na Ziemi, trzeci z nich - "tranquillityite" (brak polskiej nazwy, "kamień spokojny") - długo znany był tylko z Księżyca.

 

Próbki unikatowego minerału znaleziono w sześciu miejscach w zachodniej Australii, ale w bardzo małych ilościach. W jego skład wchodzi głównie żelazo, tlen, krzem, cyrkon i tytan. Nie ma większych praktycznych zastosowań. Jak powiedział Rasmussen, można go wykorzystywać do datowania innych skał. Czytaj więcej

 

Źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl

Największy polski jaspis

 

Na Górze Św. Anny znajduje się jeden z najciekawszych w Polsce rezerwat geologiczny chroniący rzadkie profile skalne i zjawiska wulkaniczne.

 

Obszar ten już na początku XX w. był chroniony na prawach rezerwatu. Położony przy drodze do Leśnicy, obejmuje część nieczynnego kamieniołomu bazaltu oraz wapienia i stanowi atrakcyjną ilustrację budowy geologicznej tych okolic. Na jego terenie znajduje się największa w Polsce buła, czyli skupienie mineralne w postaci okrągławych brył ozdobnej skały barwy brązowo-pomarańczowej o nazwie jaspis, mająca długość 2 m. Czytaj więcej

 

Źródło: Gazeta.pl - Opole

Najdroższy kamień świata

Powszechnie uważa się, że diament jest najcenniejszym kamieniem świata. Jednak to nie diament plasuje się w rankingu najdroższych kamieni. Jednak droższymi od niego są serendibit i painit. Należą one do grupy minerałów najrzadszych i... najdroższych!

Kamienie szlachetne to rzadko spotykane odmiany minerałów i skał, które ze względu na swoje właściwości nazywane są kamieniami jubilerskimi. Charakteryzuje je silny połysk, duża trwałość, twardość powyżej 7 w skali Mohsa oraz atrakcyjne zabarwienie (lub całkowita bezbarwność).

Wartość kamieni szlachetnych zależy przede wszystkim od rzadkości ich występowania. Wpływ na cenę ma też ich czystość, przejrzystość, twardość, intensywność koloru, blask, migotliwość, a także moc załamania światła.

A oto ranking, który został opublikowany za http://modernbizu.pl

Autorem tekstu jest: Anna Chmielewska

A cały artykuł można przeczytać tutaj

Miejsce 6
Grandidierite
cena: ok. 50 000 USD/0,5 karata

Trudna do wymówienia nazwa? Niestety, zależy ona od tego, kto i gdzie znalazł dany minerał. Najczęściej kamień zostaje nazwany od nazwiska odkrywcy, jednak w przypadku Grandidieritu było inaczej.

Minerał odkrył i opisał w 1902 r. Antoine Lacroix. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nazwał kamień na cześć nowego prezesa Francuskiego Towarzystwa Geograficznego - przyrodnika i odkrywcy Alfreda Grandidiera.

Grandidierite występuje przede wszystkim w Sri Lance i na Madagaskarze. Najdroższe minerały to te bez skazy i o intensywnych kolorach zieleni oraz błękitu.

Największy oszlifowany klejnot grandidieritu ma masę tylko 0,29 karata! Dlatego cenę tego minerału podaje się w przeliczeniu na 0,5 karata.

Miejsce 5
Painit
cena: 50 000-60 000 USD/karat

Przez pewien czas, painit uważano za najrzadszy kamień szlachetny na świecie. Jeszcze do niedawna, informację o tym można było znaleźć w Księdze Rekordów Guinessa. Do 2005 r. znaleziono jedynie 25 kryształów. Jednak w kolejnych latach odkryto nowe złoża painitu i minerał przestał być numerem 1.

Odkryto go w 1956 r. i nazwano na cześć brytyjskiego gemmologa Arthura Charlesa Davy’ego Paina. Jedynym miejscem występowania painitu jest Birma. Minerał może mieć barwę od brązowej, pomarańczowej i czerwonej, do fioletowej.

Miejsce 4
Niebieski Granat

cena: ok. 1,5 miliona USD/karat

Z jakim kolorem kojarzy Ci się słowo granat? Z granatowym? Jeśli tak, zaskoczy Cię pewnie informacja, że najrzadziej spotykanym kolorem tego kamienia jest właśnie... niebieski.

Niebieski granat odkryto dopiero w 1990 r. na Madagaskarze. Minerał ten, podobnie jak aleksandryt, posiada rzadką właściwość. Pod wpływem sztucznego światła zmienia kolor na fioletowy. Występuje na Madagaskarze, w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Turcji. W 2003 r. za niebieski granat o masie 4,2 ct zapłacono aż 6,8 miliona USD.

Miejsce 3
Serendibit

cena: 1,8-2,0 miliony USD/karat

Został odkryty na Sri Lance w 1902 r. Nazwa pochodzi od terminu Serendib, co po arabsku oznacza Sri Lankę. Kamienie są zielonkawo-niebieskie i niebieskie (Sri Lanka) lub czarne (Birma). Aktualnie istnieją jedynie trzy okazy o masie 0,35; 0,55 i 0,56 karata.

Miejsce 2
Czerwony Diament

cena: 2-2,5 miliona USD/karat

Kolorowe diamenty występują dosyć rzadko. Najbardziej wartościowe są niebieskie, różowe i czerwone. Jednak te ostatnie należą do tych najrzadszych i najcenniejszych. Szacuje się, że na świecie istnieje tylko ok. 30 takich kamieni, a większość z nich waży mniej niż pół karata! Miejscem ich wydobycia jest słynna kopalnia Argyle w Australii.

Miejsce 1
Jadeit

cena: ponad 3,0 miliony USD/karat

Zaskoczeni? Jednak nie chodzi tu o zwykły jadeit, wykorzystywany w jubilerstwie, a o jego rzadką odmianę.

Najdroższy i najbardziej poszukiwany jest bowiem półprzeźroczysty jadeit cesarski o głębokim kolorze tzw. butelkowej zieleni. Jak większość opisanych tu kamieni, również i ten wydobywa się głównie w Birmie.

Nazwa jadeitu pochodzi od hiszpańskiego „piedra de hijada”, co oznacza po prostu  „kamień lędźwiowy”.

Dlaczego tak piękny kamień otrzymał tak przyziemną nazwę? Ze względu na swoje magiczne właściwości. Wierzono, że chroni swego właściciela przed chorobami kręgosłupa.

Rekordowa cena jadeitu padła w 1997 roku na aukcji Christie's w Hong Kongu. Za naszyjnik „Doubly Fortunate” składający się z 27 jadeitowych kulek, każda o średnicy ok. 0,5 mm, zwycięzca musiał zapłacić aż 9,3 miliona USD!

Zakup któregokolwiek z tych kamieni, to najlepsza z możliwych inwestycji. Ale w tym przypadku, nie ma co liczyć na okazyjne ceny.

 

Tutaj pełny artykuł

Statystyki

WOŚP 2020

POLECANE STRONY

 

 

kos_21

 

 

Ianmarcol

POLECANE