TANZANIT

Tanzanit (6,77 Cts)

Rozmiar: 17.9 x 7.1 x 6.9 mm

Kraj pochodzenia: Tanzania

Pozyskany do kolekcji: 26-06-2012 - eBay

 


7,67 zł

Tanzanit to odmiana zoizytu. Pierwsi odkrywcy pomylili ten minerał z szafirem, przez co tanzanit przez wiele lat był mylnie nazywany „szafirem Meru”. Nazwa pochodzi od Tanzanii, gdzie minerał ten został odkryty. Tanzania jest jedynym miejscem na świcie, gdzie ten minerał jest wydobywany. Do gemmologii został wprowadzony w 1967 roku przez hinduskiego poszukiwacza drogich kamieni Manuela de Souza.  Jako pierwszy użył tanzanitu w 1969 roku słynny dom jubilerski Tiffany. Miał on też przez kolejne dziesięć lat wyłączność na sprzedaż tego minerału. Biżuterię wykonaną z tego pięknego kryształu spopularyzowała wielka hollywoodzka aktorka – Elizabeth Taylor. Do rozpowszechnienia mody na noszenie biżuterii z tanzanitem przyczyniły się też Angelina Jolie czy Teri Hatcher.

 

Kryształ ten jest prawie tysiąckrotnie rzadszy od diamentu. Tanzanit jest wyjątkowo ceniony ze względu na swoją fantazyjną barwę, w zależności od kąta patrzenia może przybierać on różnorakie odcienie błękitu, fioletu a nawet zieleni. Zjawisko to jest bardzo rzadko spotykane i nosi nazwę trichroizmu.

 

Eksperci sądzą, iż istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, by odkryto kolejne złoża tego rzadkiego kryształu. Powstaje on bowiem w bardzo specyficznych warunkach. Specjaliści alarmują, że złoża tanzanitu wyczerpią się w ciągu kilkunastu lat. Warto zatem odpowiednio wcześnie przemyśleć nabycie precjozów z tym klejnotem. :-)

 

Artykuł o niewolnkiach tanzanitu możesz przeczytać TUTAJ


Statystyki

WOŚP 2020

POLECANE STRONY

 

 

kos_21

 

 

Ianmarcol

POLECANE