MAGNETYT

 

 

 

MAGNETYT
(Tetratlenek Triżelaza Fe3O4)

Kraj pochodzenia - Cerro Huanaquiro, Potosi, Boliwia

Wymiary: 58 x 42 x 27 mm
Waga: 45,61 g.

Data dodania do kolekcji: 19-11-2012 (Allegro)
Cena: 11 PLN

Legenda mówi, że niezwykłe właściwości magnetytu odkrył pasterz o imieniu Magnes, który spostrzegł, że jego metalowa laska i podkute buty przyciągają małe czarne kamienie. Przyciąganie magnetyczne zauważono już w starożytności, jednak aby zrozumieć to zjawisko trzeba było poczekać kilkanaście wieków. Najciekawsze teorie wyjaśniające przyciąganie żelaza do magnetytu wymyślili greccy filozofowie. Twierdzili oni, że magnetyt wysysa powietrze i dzięki powstałej próżni przyciąga żelazo, zaś Tales z Miletu był przekonany, że magnetyt jest żywy, a ponadto posiada duszę.:-)

 

Ten nieprzezroczysty minerał składa się w 72% z żelaza, jednego z najpowszechniejszych pierwiastków na Ziemi, a także we wszechświecie. Być może jego powszechność występowania w przyrodzie wpłynęła na przekonanie o jego leczniczych właściwościach.

Zazwyczaj tworzy kryształy o pokroju izometrycznym, najczęściej przyjmujące postać ośmiościanu. Występuje w skupieniach ziarnistych, zbitych; występuje też w formie wypryśnięć. Jest kruchy i nieprzezroczysty. Często zawiera domieszki tytanu, wanadu, manganu, magnezu, chromu. Wykazuje silne właściwości magnetyczne, kryształy magnetytu są przyciągane przez magnes, zbite masy same działają jak magnes; jednak własności magnetyczne znikają w temperaturze około 580 °C, ale po ochłodzeniu pojawiają się ponownie. Obok pirotynu jedyna z naturalnie występujących substancji magnetycznych.


W starożytności magnetyt nazywany był „kamieniem Herkulesa”, a także „kochającym kamieniem”  ze względu na jego siłę przyciągania. Ponadto wierzono, że jest silnie związany z magią. W średniowieczu zaś uważano że magnetyt jest darem od Boga, ze względu na niezwykłe właściwości lecznicze. Cudowny kamień miał leczyć podagrę, rwę kulszową i skurcze, a ponadto łagodzić ból. Wierzono, że aby zmniejszyć cierpienia chorego wystarczy tylko położyć magnetyt na zakażonym miejscu i wówczas ból przestraszy się mocy kamienia i po krótkiej walce zostanie zastąpiony ukojeniem. Te zabobony z „wieków ciemnych” przetrwały do naszych czasów w postaci magnetycznych bransoletek, które reklamowane są jako złoty środek na wszelkie choroby. Oczywiście zabobony czy mity o cudownych właściwościach magnetytu, nie wykluczają słuszności tych wierzeń, jednak tak jak ze wszystkim, tak i tu należy zachować zdrowy rozsądek i zamiast leczyć się tylko magnetytem, trzeba przyjmować także leki przepisane nam przez lekarzy. Należy pamiętać, że dobroczynne działanie magnetytu jest tylko działaniem wspomagającym kurację.

 

Źródło: http://antiquebizu.pl/magia-kamieni/czytaj/tresc/magia-czarnego-magnetytu.html

 

W powyższym artukule więcej ciekawostek na temat magnetytu. M. in. o tym jak zbadać cnotę żony - przejdź do artukułu

 

 

Niektóre bryły magnetytu wystepujace w przyrodzie sa magnesami. W dawnych czasach wierzono, że mają specjalne właściwości,między innymi odpędzania złych duchów.

 

Słynny wódz Aleksander Wielki wyruszając na wielkie wyprawy wręczał zołnierzom kawałki magnetytu, by żadne duchy nie miały do nich przystępu.

 


Statystyki

WOŚP 2020

POLECANE STRONY

 

 

kos_21

 

 

Ianmarcol

POLECANE